Poznaj moc octów!

Zdrowie

Czym jest ostropest mielony i czy warto go stosować?

Ostropest mielony to sproszkowane i odtłuszczone owoce ostropestu plamistego. Jest to roślina, która występuje dziko, choć bywa również uprawiana. Charakteryzuje się kłującymi listkami i fioletowymi kwiatami. Najcenniejszym elementem ostropestu są jego owoce, które bogate są w szereg wartościowych składników, w tym sylimarynę. To właśnie ze względu na sylimarynę ostropest uważany jest za jeden z najlepszych naturalnych składników wspierających wątrobę. Co warto o nim wiedzieć i dlaczego warto po niego sięgać?

Wpływ na wątrobę i układ trawienny

Sylimaryna znajdująca się w owocach ostropestu odznacza się działaniem przeciwzapalnym, żółciopędnym i spazmolitycznym, co w praktyce oznacza, że działa rozkurczowo w przypadku dolegliwości w obrębie brzucha. Owoce ostropestu są także wyposażone w witaminę E, która jest naturalnym antyoksydantem oraz w olejki wspomagające trawienie. Wielu lekarzy zaleca spożywanie ostropestu w przypadku osób borykających się z dolegliwościami wątroby. Dzięki zawartym w owocach substancjom dochodzi do pobudzania hepatocytów i znaczącej odbudowy. Ostropest zapobiega równocześnie powstawaniu nowym urazom i chroni komórki wątrobowe na wielu polach. Nic dziwnego zatem w tym, że jest to jeden z pierwszych produktów, po które sięga się w przypadku zapalenia, a nawet marskości wątroby. Badania dowodzą, że regularne spożywanie ostropestu mielonego może przyczynić się także do wytrącania złogów oraz kamieni żółciowych. Roślina jest stosowana również w trakcie terapii nowotworowych. Dowiedziono także, że regularne stosowanie ostropestu może wyhamować rozwój konkretnych chorób nowotworowych, m.in. raka piersi, jelita grubego czy raka skóry.

Inne zastosowanie

Szereg zdrowotnych właściwości ostropestu jest doceniany w medycynie od wielu lat. Ostropest zalecany jest także w przypadku krwawień różnego rodzaju, począwszy od krwawienia z nosa, a na żylakach w okolicach odbytu kończąc. Reguluje poziom cukru we krwi, a zatem zalecany jest również w przypadku osób chorujących na cukrzycę. Wspiera także układ krążenia ze względu na obecność kwasu linolowego. Ostropest występuje w najrozmaitszych postaciach. Dostępne są tabletki oraz kapsułki, aczkolwiek największym zainteresowaniem cieszy się ostropest mielony. Owoce tej rośliny w takiej formie można swobodnie dodawać do napojów, deserów czy koktajli i zup. Nie trzeba się obawiać, że zdominuje smak wybranej potrawy lub napoju, ponieważ odznacza się dosyć neutralnym smakiem.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *