Poznaj moc octów!

Zdrowie

Ocet owocowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Octy owocowe to produkty powstające w drodze fermentacji. W obecnych czasach przechodzą swoją złotą erę i doceniane są w coraz szerszych kręgach. Nie można się temu dziwić, skoro zaliczane są do grona niezwykle zdrowej żywności, a ich potencjał zdrowotny został doceniony i potwierdzony przez wybitnych naukowców. Zasadniczą różnicą pomiędzy standardowym octem a tym owocowym jest aromat oraz właściwości poszczególnych owoców. Tego rodzaju octy odznaczają się mętnością i znacznie delikatniejszym smakiem. Powstaje jednak na bazie kwasu octowego, a to właśnie jemu zawdzięczamy najwięcej właściwości wpływających korzystnie na cały organizm.

Jak powstają octy owocowe?

Bez względu na dobór owoców sam proces jest w każdym przypadku taki sam. Wybrane owoce należy pokroić na drobne kawałeczki i następnie zalać wodą z dodatkiem cukru. Mikstura powinna znaleźć się w naczyniu, które będziemy w stanie zasłonić płótnem. Całość należy odstawić na przynajmniej cztery tygodnie. Już po kilku dniach poczujemy charakterystyczną kwaskowatą woń unoszącą się z naczynia. To oznacza, że proces przebiega zgodnie z planem. Należy pamiętać o tym, by od czasu do czasu przemieszać miksturę. Po upływie kilku tygodni ocet należy przelać do mniejszych szczelnych butelek i odstawić na kilka tygodni do lodówki. Tak przygotowany produkt stanie się doskonałym dodatkiem do potraw oraz specyfikiem, po który warto sięgać w przypadku silnych infekcji i przeziębień.

Zastosowanie octów owocowych

Lista właściwości octów owocowych zdaje się nie mieć końca. Są to produkty cieszące się wielkim uznaniem od zarania dziejów i można powiedzieć, że ich obecna popularność w pewnym sensie wynika z mody na superfoods i zdrowy styl życia. Kwas octowy zawarty w octach owocowych jest kluczowym składnikiem. To właśnie jemu przypisuje się umiejętność obniżania ciśnienia krwi oraz redukcji złego cholesterolu. Octy owocowe zaleca się osobom, które pragną pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Wynika to z faktu, iż kwas octowy aktywizuje enzymy trawienne i tym samym znacząco przyspiesza metabolizm oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Właściwości antybakteryjne powodują z kolei, że jest to produkt, po który sięgamy w przypadku przeziębień. Lekarze uważają także, że regularne spożywanie octu owocowego wpływa korzystnie na cały układ immunologiczny. Warto także dodać, że ocet reguluje florę bakteryjną jelit. Powinny po niego sięgać również osoby, które miewają problemy żołądkowe.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *