Superfoods to termin, który pojawił się po raz pierwszy w branżowym artykule Aarona Mossa. Sytuacja miała miejsce w 1998 roku i od tamtej pory termin stał się niezwykle popularny. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, temat w niektórych kręgach wciąż pozostaje źródłem kontrowersji, aczkolwiek nie zmienia to faktu, że prawdziwe superfoods to produkty, po które warto sięgać regularnie. Definicja określa superfoods jako produkty o niebywale bogatym składzie, który dobroczynnie wpływa na organizm. Po jakie superfoods warto sięgać jak najczęściej?
Czosnek
Czosnek jest jednym z najpowszechniej stosowanych produktów leczniczych na całym świecie. Najchętniej sięgamy po niego w okresie jesienno-zimowym, bo kojarzy się przede wszystkim z naturalnym antybiotykiem zwalczającym wszelkiego rodzaju infekcje. Faktycznie cieszy się silnymi właściwościami przeciwbakteryjnymi i wpływa korzystnie na cały układ immunologiczny. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na dużą zawartość witaminy C. Dzięki badaniom naukowym wiemy, że czosnek ma także wpływ na obniżanie złego cholesterolu, a istnieją również silne podstawy, by sądzić, że zapobiega powstawaniu chorobom nowotworowym.
Algi morskie
Spożywcze algi morskie najczęściej pojawiają się w postaci chlorelli i spiruliny. To niebywałe źródła witaminy A, która odpowiada za dobrą kondycję narządu wzroku i bierze udział w produkcji czerwonych krwinek. Odpowiednie porcje tej witaminy wpływają korzystnie na układ immunologiczny. Algi morskie to także skarbnice potasu i żelaza. Zawierają również witaminę K oraz sporo białka.
Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy to doskonały naturalny zamiennik zwyczajnego octu. Jest źródłem wielu składników mineralnych, które wspierają organizm niemal na każdym polu. Co więcej, wyposażony jest w spore ilości witaminy C, a ta nie tylko zapobiega pojawianiu się wszelkiego rodzaju infekcji, ale również wzmacnia organizm i przyspiesza proces gojenia ran. Ocet jabłkowy w naturalny sposób pobudza produkcję trawiennych enzymów, co usprawnia metabolizm. Właśnie z tego względu zaleca się go również osobom, które znajdują się na dietach redukcyjnych.
Zielona herbata
Zielona herbata to kolejna propozycja na liście superfoods, którą warto wdrożyć do swojej codziennej diety. Zawarte w niej flawonole wykazuje bardzo silne właściwości przeciwmiażdżycowe. Badania dowodzą, że zielona herbata zapobiega powstawaniu chorobom nowotworowym. Kolejnym atutem zielonej herbaty jest umiejętność oczyszczania organizmu ze szkodliwych toksyn oraz obniżanie poziomu cukru we krwi.
Nasiona goji
Warto także sięgać po nasiona goji, które z kolei wzmacniają narząd wzroku, stawy i cały układ immunologiczny. Garstka nasion każdego dnia przyczyni się do poprawy kondycji całego organizmu.