Terminem superfoods określane są wszystkie naturalne produkty o nadzwyczajnej ilości składników odżywczych, które mają bardzo dobry wpływ na organizm człowieka. Nazwa po raz pierwszy została użyta przez Aarona Mossa nieco ponad dwie dekady temu. Hasło przypadło jednak do gustu zwolennikom zdrowego trybu życia, a następnie producentom pragnącym tym chwytliwym terminem zwrócić uwagę na swoje produkty. Warto jednak pamiętać, że na takie miano zasługuje wyłącznie nieprzetworzona żywność.
Dobry marketing czy troska o zdrowie?
Faktem jest, że w obecnych czasach termin superfoods jest nadużywany i bardzo często pojawia się na produktach, na których nie ma prawa się pojawić według ścisłej definicji. Właśnie dlatego samo zjawisko stało się źródłem wielu dyskusji i kontrowersji. Spożywanie superfoods stało się niebywale modne, a dla producentów różnego rodzaju produktów jest to doskonały motyw marketingowy. Nie ma w tym zakresie regulacji prawnych, a zatem lista niezwykłych produktów bezustannie jest modyfikowana i poszerzana. Nie oznacza to jednak, że należy z superfoods zrezygnować już w przedbiegach. Wręcz przeciwnie. Warto jednak być konsumentem świadomym, bo tylko w ten sposób będzie można zagwarantować sobie najlepszą jakość.
Dlaczego warto? Na co zwrócić uwagę?
Zdrowy styl odżywiania ma niebywały wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dostarczanie sobie wszelkich niezbędnych wartości odżywczych wpływa na procesy zachodzące w ciele człowieka, co w naturalny sposób przekłada się na nasze samopoczucie i ogólną kondycję. Jednym z najpopularniejszych i faktycznych przykładów superfoods są nasiona goji. Ich skład przyczynia się do znaczącej poprawy wzroku, wzmocnienia stawów, regulacji poziomu cholesterolu i wzmocnienia całego układu immunologicznego. Doskonałym przykładem będzie także naturalny ocet owocowy. Unikatowy smak to tylko jedna z wielu zalet tego specyfiku. Tak naprawdę najważniejszym atutem są właściwości zdrowotne. Ocet w takim aromatycznym wydaniu wyposaża organizm w szereg składników mineralnych oraz witamin. Regularne spożywanie kilku łyżek octu owocowego może znacząco przyczynić się do poprawy kondycji organizmu. Ciekawym produktem jest także amarantus, którego nasiona są źródłem sporych dawek magnezu, fosforu oraz potasu. Warto także dodać, że amarantus jest produktem posiadającym znacznie większą ilość żelaza niż szpinak. W jego składzie znajduje się także sporo utleniaczy oraz niezbędny dla dobrej kondycji układu kostnego wapń.